05467420742

Müşteri Destek

yusuf@yusufeker.com.tr

E-Mail Adresi

SEO Nedir Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO nedir? Organik SEO çalışması nasıl yapılır? SEO arama motorlarında web sitelerinin sıralamalarını iyi yönde yükseltmek için yapılan çalışmaların adıdır.

SEO nedir? Organik SEO çalışması nasıl yapılır? SEO arama motorlarında web sitelerinin sıralamalarını iyi yönde yükseltmek için yapılan çalışmaların adıdır. SEO açılımı Türkçe olarak Arama motoru optimizasyonu Search Engine Optimization olarak bilinmektedir. Web sitelerinin aramalarda üst sıralarda çıkması için, çeşitli çalışmalar yapması gerekmektedir. Bu çalışmaların ismi dünyanın her yerinde SEO olurken, Türkçe açılımı arama motoru optimizasyonu olan bu kelimenin işleyişi ise bir takım kriterlerin siteye uygulanmasından geçiyor. İç SEO ve Dış SEO çalışmaları olarak öncelikle ikiye ayırabiliriz. İç SEO çalışmaları, sitenizde yapacağınız değişiklikler, uygulamalar ve sitenin arama motoruna uygun hale gelmesini sağlamaktır. Dış SEO ise siteniz için dışarıdan alacağınız reklam, backlink ve sosyal medya çalışmalarını kapsamaktadır.

SEO Nedir?

SEO nedir? SEO Türkçe adı ile arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanmaktadır. SEO bir web sitesinin Google organik arama listesindeki sıralamasını ilk sıralara getirmek için yapılan çalışmaların bütünüdür. SEO ile web sitenizin sıralamasını yükselttiğinizde aynı zamanda da marka değerinizi de yükseltmiş olursunuz. Organik aramalarda çıkan web sitelerine duyulan güvenin yüksek olduğu bilinmektedir. SEO yaptırarak Google’da üst sıralara çıkabilir şirketinizin ticari kazancını arttırabilirsiniz. SEO çalışması yapan kişiye SEO uzmanı denir. SEO çalışması yaptırmak için HD Bilişim firmasını tercih edebilirsiniz.

Web Sitemize Neden SEO Yapıyoruz?

Öncelikle başa dönerek, SEO'nun neden yapılması gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Dünya genelinde çok fazla site olduğu için ve bu sitelerin ziyaretçinin karşısına çıkmasının en kolay yolu arama motorlarından geçtiği için, hem arama motorları ziyaretçilere kaliteli siteleri öneriyor, hemde SEO kurallarına uyan sitelerin kaliteli olduğunu ön görerek, onlarında değer kazanmalarını sağlıyor. Aslında SEO bir çok farklı kriteri içinde barındıran ama genel olarak sitenizi kullanacak kişilerin, rahatlıkla gezinmelerini, bilgilenmelerini sağlayacak bir çok yeniliğe de sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Sitenize uygulayacağınız SEO sayesinde, rekabet ettiğiniz sitelerin önüne geçerek, daha fazla kişiye hizmet verebilir ve daha fazla ziyaretçi alabilirsiniz. İşte bunu elde etmeniz için başta Google olmak üzere, bir çok farklı arama motorunun belirlemiş olduğu kriterlere göre sitenizi optimize etmelisiniz.

 

 

SEO'ya Nasıl Başlanır?

Arama motoru optimizasyonuna başlayacakların, ilk olarak sitelerini en iyi şekilde optimize etmesi gerekiyor. Sitenin hızlı açılması, çok fazla veri dosyası çekmemesi, büyük boyutlu resimler yerine boyutları küçültülmüş büyük resimlerin kullanılması, sitenin tasarım olarak UX deneyimine uygun hale gelmesi, ziyaretçinin siteden en iyi şekilde verim almasının sağlanması, yazılan makalelerin okunaklı, bilgi verici, faydalı olması önemli detaylar arasında bulunuyor. SEO bir kodlama değildir. Çeşitli işlemlerde kod bilgisine ihtiyaç duyacak olsanız da, bu tür işlemlerde Google arama motoru dahi hangi kodları kullanmanız gerektiğini detayları ile anlatıyor. Wordpress gibi hazır yazılımlar kullanıyorsanız eğer, bir çok farklı eklenti ile sitenizin gerekli düzenlemelerini yapabilirsiniz. SEO çalışmaları yapılırken en çok kullanılan yöntem backlink almaktır. Web sitenize kaliteli backlinkler alırsanız web sitenizin otoritesini arttırırsınız. Backlink ile otoritesi artan web sitelerinin sıralaması olumlu yönde değişmektedir.

 

 

SEO Çalışmalarının Avantajları Nedir?

Google seo çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Görüldüğü üzere, aslında SEO arama motoru için değil, tam olarak sitenin daha kaliteli ve verimli çalışması için gereklidir. Google rekabet ortamı yaratmak için değil, rekabet edenler içerisinde kaliteli olanların üst sıralara çıkması için bu tür kriterleri çıkarıyor. İşte bu nedenle SEO uzmanları, sürekli kendini geliştiren ve bu alanda profesyonel hizmet veren meslekler arasında yer alıyor. Tasarım, yazılım, içerik konusunda güncel durumlara göre kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak bunları yapmasanız dahi, halen tasarım yapabilir, yazılım geliştirebilir ve içerikler hazırlayabilirsiniz. Ancak bunların hiç biri SEO için geçerli olmadığından dolayı, SEO'da en önemli konu güncel kriterlere hakim olmaktır.

 

 

 

Siteniz İçin Altın Anahtar; Organik SEO

Organik SEO çalışması iyi bir web sitesine sahip olmak için, sitenizin benzersiz olması çok önemlidir. Sektörünüzde ki anahtar kelimelerin yanı sıra, farklı kelimeler türetmek ve bu kelimelere uygun SEO çalışmaları yapmak, sitenizin güçlenmesini sağlayacaktır. Sadece ana kelimelere çalışma yapmak, SEO değildir. Organik SEO hiç değildir. Çünkü organik seo tamamen kullanıcıların yapmış olduğu hareketlerden oluşuyor. Kendi websitesinden sizin sitenize link vermesi, sosyal medya da sitenizin linklerini paylaşması, yorum yaparken, sizden aldığı bilgileri kullanması, sitenizi düzenli takip etmesi ve sitenize girdiğinde zaman geçirmesi, en iyi SEO çalışmalarıdır. Google SEO çalışmalarında doğal olmak oldukça önemlidir. Google algoritmaları doğal ve özgün çalışmaları sevmektedir. Bu doğrultuda SEO çalışması yapılırken Goolge algoritmaları çerçevesinde özgünlük korunmalı ve çalışmalar bu doğrultuda yapılmalıdır.

 

Tüm bunları yapamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle sizin gibi binlerce kişinin de aynı düşüncede olduğunu söyleyelim. Burada önemli olan bunları uygulayacak profesyonel SEO ajansları ile çalışmanız olacaktır. Doğru hedefi belirlemek ve hedefe doğru ilerlerken önüne çıkacak engelleri aşmak, SEO'da başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Organik yani doğal yapılan işlemlerin tamamı, Google gibi arama motorlarının en sevdiği çalışma yöntemleridir. Sonuç olarak SEO çalışmalarınızı organik olarak yapmak için, ciddi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir.

 

Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Organik SEO çalışması tamamen doğal süreçlerin işlendiği, web sitelerinin özgünlüğünün korunduğu çalışmalardır.